Tıp Tarihinde Nadir Bir Vaka:İsviçreli Adam, Narkozu Reddettiği Ameliyatta Hipnoz ile Ağrıyı Yendi

Artık bu acıya dayanamayan Gisler, doktoruyla görüşerek ameliyat olmak istediğini söyledi. Ancak Gisler’in talebi şaşırtıcıydı: Ameliyatı hiç anestezi almadan olmak istiyordu.

Gisler, ameliyat sırasında hipnoz yönteminin kullanılmasını istedi. Doktorlar, bu çılgın fikri kabul etti ve Gisler, ameliyattan yaklaşık 40 dakika önce hipnoterapist Lajla Tahic’in yardımıyla hipnotize edildi.

Gisler, Esdaile adı verilen ve hipnozun en derin seviyesi olduğu söylenen bir duruma girdi. Bu sayede, ameliyat sırasında olanların farkında olmasına rağmen acı hissetmedi.

Ameliyat yaklaşık bir saat sürdü. Bu süre boyunca Gisler, doktorların derisini kesmesini ve bacağındaki metal plakaları çıkarmasını izledi. Ancak hiçbir acı hissetmedi.

Ameliyat sonrası Gisler, “Evet, tüm işlemleri hissettim ama çoğunlukla acı çekmedim” dedi. “Sol ayak bileğine atılan ikişer kesikte, kılcal damarlara uygulanan lazerde ve açılan kesiğin dikilmesinde üç farklı anlık acı hissettim. Ancak sonrasında neredeyse hiç acı hissetmedim.”

Gisler, çektiği acıları 0’dan 10’a kadar numaralandırma ölçeğinde ilk iki olayı üç veya dört olarak değerlendirirken, sondaki dikiş atmayı beş olarak değerlendi.

Gisler, ameliyat deneyimini “Oldukça rahattı” diye özetledi. “Hipnoz, ağrıyı kontrol etmenin harika bir yolu.”

Bu ameliyat, tıp tarihinde oldukça ender görülen bir vaka olarak tarihe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x